Kwiecień 11, 2014

Podsumowanie konferencji

W piątek popołudniu zakończyła się w Katowicach ósma międzynarodowa konferencja Miasto 2014 – Zarządzanie Miastem.

Tematem pierwszego dnia konferencji było włączanie obywateli w proces podejmowania decyzji w miastach. Doświadczeniami z wprowadzania budżetów partycypacyjnych, funkcjonowania rad dzielnic, czy konsultowania planów zagospodarowania przestrzennego dzielili się przedstawiciele Dąbrowy Górniczej, Krakowa, Radomia oraz Poznania. Jarosław Makowski z Instytutu Obywatelskiego zwrócił uwagę na to, że już niedługo większość ludzi będzie mieszkała w miastach, dlatego ludzie chcą mieć prawo do miasta, walczą o nie i robią to coraz skuteczniej. – Miasta stają się najważniejszymi instytucjami na świecie. Zachęcał też do tego, by oddać miasta ludziom: – Oni sprawią, że będzie chciało się tu żyć.

Helle Søholt – gość specjalny konferencji – współzałożycielka i CEO w Gehl Architects, firmy specjalizującej się w kompleksowym doradztwie urbanistycznym i architektonicznym, realizującej projekty między innymi w Kopenhadze, Melbourne, Nowym Jorku i Pekinie zwróciła uwagę na trzy wyzwania, które stoją obecnie przed miastami: brak jakości w projektowaniu, starzenie się mieszkańców i komunikacja. – Jako architekci musimy skupić się przede wszystkim na ludziach, a dopiero później na budynkach, drogach i samochodach. To myślenie o ludziach przekłada się na tworzenie modeli i sprawdzanie gdzie są ludzie, którędy chodzą. Przedstawiła też przykłady miast, w których z powodzeniem udało się wprowadzić politykę ograniczania ruchu samochodowego w centrum i jednocześnie wypromować rower jako pełnoprawny środek transportu.

W drugim dniu konferencji uczestnicy debatowali nad systemem wdrażania wymiaru miejskiego polityki spójności w latach 2014-20. Jan Olbrycht zwrócił uwagę na to, że miasta potrzebują polityki miejskiej tzn. polityki rządu wobec miast. I właśnie na tym skoncentrowała się w swoim wystąpieniu Wicepremier, Minister Infrastruktury i Rozwoju, Elżbieta Bieńkowska, która mówiła o kończących się właśnie pracach nad „krajową polityką miejską”, która ma być przyjęta przez rząd we wrześniu. Zachęcała też samorządowców do zgłaszania uwag do tego dokumentu do końca czerwca.

Tematami drugiego dnia obrad były najnowsze regulacje dotyczące krajowej i europejskiej polityki miejskiej oraz założenia strategiczne, ramy prawne i instrumenty finansowe przeznaczone dla miast w nowej perspektywie finansowej.

Wszystkie prezentacje z konferencji znajdują się w zakładce „do pobrania”.

 

Powered by WordPress